Misja programu i główne założenia
#MazowieckaAktywacja to konkurs grantowy dla lokalnie działających, którego celami są pogłębianie integracji terytorialnej i kulturowej Mazowsza oraz rozwój aktywności społecznej
Poprzez wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych podejmowanych przez lokalne organizacje pozarządowe, nieformalne grupy mieszkańców i grupy samopomocowe chcemy integrować i aktywizować mieszkańców Mazowsza wokół działań na rzecz dobra wspólnego.
W ramach programu prowadzimy nabory wniosków na inicjatywy społeczne zgłoszone przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i grupy samopomocowe z terenu województwa mazowieckiego, które:
- wynikają ze zdiagnozowanego problemu lub potrzeby społeczności lokalnej;
- zmierzają do zaspokojenia potrzeby czy rozwiązania problemu społeczności lokalnej;
- służą pobudzeniu aktywności tej społeczności;
- przyczyniają się do pogłębiania integracji terytorialnej i kulturowej Mazowsza;
- posiadają potencjał do zapoczątkowania trwałej zmiany w lokalnym środowisku.


Sposób działania
Konkurs na inicjatywy społeczne odbywa się w dwóch ścieżkach:
- Ścieżka pierwsza: projekty – zaplanowane w czasie działania obejmujące min. 3 różne wydarzenia lub cykl min. 3 działań tego samego typu zmierzające do osiągnięcia wskazanego celu opierające się o zdefiniowane lokalne potrzeby w dowolnej sferze pożytku publicznego; minimalna wnioskowana kwota: 2000 PLN; maksymalna: 5600 PLN;
- Ścieżka druga: inicjatywy jednorazowe – zaplanowane w czasie wydarzenie jednorazowe np. festyn, spotkanie, piknik, seminarium zmierzające do osiągnięcia wskazanego celu opierające się o zdefiniowane lokalne potrzeby w dowolnej sferze pożytku publicznego, maksymalna kwota wnioskowana: 1500 PLN.
Działania w ramach inicjatyw społecznych mogą być realizowane w okresie od 1 sierpnia do 12 grudnia 2022 r.
Wsparcie dla Wnioskodawców:
- Webinaria informacyjne
- Doradztwa mailowego dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie
- Wsparcia poprzez utworzoną grupę na portalu Facebook
- Szkolenia online dotyczącego oceny partycypacyjnej.
- Szkolenia wprowadzającego dla wnioskodawców, którzy otrzymali dotację
- Wsparcia przy realizacji Inicjatyw społecznych poprzez indywidualnych opiekunów przydzielonych do każdego przedsięwzięcia
Co nas wyróżnia?
#MazowieckaAktywacja to konkurs grantowy skierowany nie tylko do organizacji pozarządowych, ale także do grup nieformalnych oraz grup samopomocowych, które działają w dowolnej sferze pożytku publicznego na terenie woj. Mazowieckiego.
Chcemy zachęcić organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i samopomocowe, bez względu na ich staż działania do realizowania innowacyjnych i twórczych działań, które będą rozwijać społeczności lokalne i wnosić w nie coś nowego.
#MazowieckaAktywacja to impuls do działania, który pozwoli zainicjować społeczne zmiany. Nasi Wnioskodawcy w swoich działaniach przybliżają się do osiągnięcia metacelów, którymi są:
- Animacja i diagnozowanie lokalnego środowiska w zakresie potrzeby społecznej
- Konsultacje społeczne w zakresie problemów / potrzeb / założeń do działań
- Tworzenie lokalnej sieci współpracy
- Wypracowanie pomysłów i/lub planów na dalsze działania
- Wypracowanie produktów lub usług mogących służyć lokalnej społeczności
- Wypracowanie rekomendacji i/lub planu działań rzeczniczych w obszarze potrzeby społecznej
- Zwiększenie świadomości, upowszechnienie wiedzy, uwrażliwienie społeczności na potrzebę społeczną
Partycypacja, transparentność, demokratyzacja, edukacja to cechy, które towarzyszą naszym konkursom i inicjatywom.
Ocena wniosków i wybór ofert będą przeprowadzone w sposób zapewniający jawność i uczciwą konkurencję, dlatego będzie składała się aż z trzech etapów:
- Oceny formalnej
- Oceny eksperckiej
- Oceny partycypacyjnej
Ostatni etap oceny, ocena partycypacyjna w konkursie trafi w ręce wnioskodawców. Będzie wykonywana przez osoby z organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych, które uczestniczą w konkursie.
Osoby oceniające wnioski otrzymają wsparcie merytoryczne w postaci szkolenia online.

Zadanie dofinasowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Operatorzy programu
Federacja działa już od ponad 15 lat na terenie województwa mazowieckiego. Jesteśmy dobrowolnym porozumieniem ponad 60 różnorodnych NGO-sów. Wśród nas są małe organizacje z terenów wiejskich i duże działające w Warszawie, stowarzyszenia i fundacje. Misją Federacji jest wspieranie rozwoju III sektora w naszym województwie. Wierzymy, że wpływa to na rozwój całego regionu i buduje dojrzałe społeczeństwo obywatelskie.
Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego jest związkiem stowarzyszeń. Działa na rzecz organizacji pozarządowych z terenu powiatu sochaczewskiego. Porozumienie zostało powołane z potrzeby stworzenia formalnej i silnej reprezentacji organizacji pozarządowych działających w powiecie sochaczewskim.
Federacja jest porozumieniem stowarzyszeń i fundacji działających na terenie powiatu żyrardowskiego. Stanowi przestrzeń do wzajemnej pomocy, rozwoju oraz współpracy zrzeszonych organizacji i inicjatyw nieformalnych. Głównym celem działań jest wzmacnianie skuteczności organizacji , animowanie i rozwijanie aktywności obywatelskiej oraz rzecznictwo i reprezentacja wobec sektora publicznego i prywatnego.
Jesteśmy grupą specjalistów, zarazem pasjonatów, nastawionych na wprowadzanie pozytywnych zmian w naszym otoczeniu oraz likwidowanie zagrożeń. Dlatego inicjujemy i prowadzimy różne projekty pomocowe, pragniemy wspierać obszar pozarządowy w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, również szkolimy i doradzamy.